Esinejad 2021

Kersti Kaljulaid
Eesti Vabariigi President

Kersti Kaljulaid on Eesti Vabariigi  president.  Aastatel 2004-2016 oli Kersti Kaljulaid Euroopa Kontrollkoja liige. Töötanud Eesti Energia Iru elektrijaama finantsdirektori ja direktorina ning Eesti peaministri majandusnõunikuna.

Kai Realo
Eesti Tööandjate Keskliit
volikogu esinaine

Kai Realo on aastatepikkuse juhikogemusega erinevatest müügiorganisatsioonidest ning 2018.a. omistati talle Aasta juhi tiitel. Viimased kaheksa aastat on Kai Realo peadirektorina eest vedanud Circle K Eesti meeskonda, enne seda töötas ta samas organisatsioonis Statoili kontseptsioonijuhina. Varasemate töökohtade hulka kuuluvad IBM, Elisa Eesti ja mobiiltelefonide jaemüügikett Mäkitorppa.

Lisaks põhitööle kuulub Kai Realo Eesti Kaupmeeste Liidu juhatustesse. Ta on Tööandjate Keskliidu volikogu esinaine 2019. aasta veebruarist.

Kai Realo on lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli majandusinsenerina ning tal on magistrikraad Tartu Ülikoolist turunduse ja juhtimise valdkonnas.

Jüri Käo
OÜ NG Investeeringud
juhatuse esimees

Jüri Käo on Eesti erakapitalil tegutseva investeerimis- ja valdusettevõtte 

NG Investeeringud juhatuse esimees. Ettevõte asutati 1994. aastal ning tänasel päeval annavad NG Investeeringud kontserni  ettevõtted tööd 5200 inimesele. Grupi 2020.aasta müügitulu oli 890 miljonit eurot. NG Investeeringud kontserni kuuluvad Tallinna ja Tartu Kaubamaja, supermarketite kett Selver, ABC Kinga ja SHU jalatsikauplused, I.L.U. kosmeetikakaupluste kett, KIA Auto ja Viking Motorsi autoesindused ning turvaettevõte Viking Security.

Tööstusettevõtetest kuuluvad kontserni juhtiv alkoholiettevõte Liviko, Eesti suurim valmistoidu tootja Kulinaaria, jäätisetootja Balbiino ja sisustusettevõte Kitman Thulema. Lisaks tegeletakse kinnisvara arendusega.

Jüri Käo on pikaajaline Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu liige. 

Lili Milani
Tartu Ülikool
Eesti geenivaramu teaduskeskuse juht

Lili Milani on Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu teaduskeskuse juht ja aktiivne osaline Eesti riikliku personaalmeditsiini projekti arendamises.

Ta on oma teadlaskarjääri algusest saadik töötanud uute DNA-analüüsi tehnoloogiate arendamise ja rakendamisega, mis toovad tervishoidu innovatsiooni.

Aastal 2015 tunnustas Eesti Vabariigi President teda noore teadlase preemiaga ning 2019. aastal pälvis ta koos kolleegidega Riigi teaduspreemia geneetika-alaseste alusuuringute eest – just need uuringud võimaldavad täna arendada riiklikul tasemel personaalmeditsiini.

Lili Milani osaleb mitmetes rahvusvahelistes teadusprojektides, ta on avaldanud rohkem kui 100 teadusartiklit, mis on ilmunud mainekates teadusajakirjades ning teda on tsiteeritud üle 10 000 korra. Samuti on ta ka üks Eesti Noorte Teaduste Akadeemia asutajaliikmetest.

Ta omandas doktorikraadi Rootsis Uppsala Ülikoolis ning tema peamisteks uurimisteemadeks on geenide roll haiguste tekkimisel ja ravimite toime erinevuses inimeste vahel.

Ain Hanschmidt
AS Infortar juhatuse esimees
AS Tallink Grupp nõukogu liige

Ain Hanschmidt on AS-i Infortar juhatuse esimees, AS Tallink Grupp nõukogu liige ja AS Eesti Gaas nõukogu esimees.

Eelnevalt oli Ain Hanschmidt SEB Eesti Ühispanga president, juhatuse esimees ning  lühikest aega sama panga nõukogu esimees. Ta on olnud ka Eesti Pangaliidu juhatuse esimees. Ain Hanschmidt on lõpetanud Tallinna Polütehnilise Instituudi.

Ruth Oltjer
Chemi-Pharm AS
asutaja ja juhatuse esimees

Ruth Oltjer on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ja Kaunase ülikooli  kardioloogia residentuuri. Ta on õppinud infektsioonhaigusi ja töötanud infektsionistina Harju Keskpolikliinikus, arstina Ida-Tallinna Keskhaiglas ning oli üks Telliskivi perearstikeskuse rajajaid.

1997. aastal asutas ta desinfektsioonivahendite importimiseks ettevõtte Chemi-Pharm, samal aastal käivitati tootmine ka Eestis.  Nüüdseks eksporditakse 90% toodangust, alates Lätist ja Soomest ning lõpetades Singapuri ja Malaisiaga, kokku 23 eri riiki.

2012. aastal pälvis Ruth Oltjer Eesti Aasta ettevõtja tiitli ja 2020. Eesti Aasta töösturi tiitli.

2017. aasta kevadest on Ruth Oltjer Tartu Ülikooli nõukogu esimees. Just selles ülikoolis on ta lisaks arsti diplomile kaitsnud ka ärimagistri kraadi.

Ardo Hansson
Eesti Vabariigi peaministri büroo
peaministri majandusnõunik

Ardo Hansson on olnud Eesti Vabariigi peaministri majandusnõunik alates 15. veebruarist 2021.

Aastatel 2012-2019 oli ta nii Eesti Panga president kui Euroopa Keskpanga nõukogu liige. Enne seda töötas ta alates 1998. aastas Maailmapangas. Seal oli ta esialgu Balkani ja Ida-Euroopa riikide majandusanalüütik ning alates 2008. aastast majanduspoliitika osakonna juht Hiinas. Aastatel 1991–1997 töötas Ardo Hansson mitmesugustel ametikohtadel Eestis. Muuhulgas oli ta peaministri majandusnõunik (1992–1995 ja 1997) ning välisministeeriumi nõunik (1991—1992). Aastatel 1993–1998 oli ta rahareformi komitee liige ja Eesti Panga nõukogu liige. Peale selle nõustas ta 1990. aastatel lühiajaliselt Mongoolia, Poola, Sloveenia ja Ukraina valitsust ja keskpanka.

Ardo Hansson on lõpetanud kiitusega Briti Kolumbia Ülikooli Kanadas. 1987. aastal sai ta Harvardi Ülikoolis doktorikraadi majandusteaduses. Peale õpingute lõpetamist töötas ta õppejõuna ja teadustöötajana nimekate ülikoolide juures Kanadas, Soomes ja Rootsis. Ta on mitme majanduspoliitiliste kirjutise autor.

Tuuliki Poom
ABB
Balti riikide personalijuht

Tuuliki Poom töötab alates 2017. aastast ettevõttes ABB, kelle selge siht on ülemaailmse tehnoloogialiidrina edendada ühiskonna ja tööstuse ümberkujundamist, et saavutada tootlikum ning kestlikum tulevik. ABB Eesti üksused keskenduvad peamiselt tootmisele, müügile ja tootearendusele nii kohalikes kui ka globaalsetes insenerüksustes.

Tuuliki Poom on alates 2020 kevadest ABB Balti riikide personalijuhi rollis, et panustada igapäevaselt kaasaegsema organisatsioonikultuuri kujundamisse ning pakkuda terviklikumat töötajakogemust terve ABB teekonna vältel. Tuulikil on magistrikraad ja personalijuhi 7. taseme kutsetunnistus ning tänaseks on ta personalijuhtimise valdkonnas töötanud juba üle 15 aasta.

Hando Sutter
Eesti Energia AS
juhatuse esimees

Hando Sutter on Eesti Energia juhatuse esimees alates 2014. aasta detsembrist. Eesti Energia on rahvusvaheline energiaettevõte, mis tegutseb Läänemeremaade energiaturgudel ning rahvusvahelisel vedelkütuste turul ning pakub oma klientidele kasulikke energialahendusi.

Eelnevalt on ta olnud elektribörsi Nord Pool Baltikumi ja Venemaa piirkonna juht. Lisaks on Sutter töötanud juhtivatel kohtadel ettevõtetes nagu US Invest, Olympic Entertainment Group, Tolaram Investments, ESS Group ja Eesti Talleks.

2015. aasta märtsist on Hando Sutter Euroopa elektritööstuse esindusorganisatsiooni Eurelectric nõukogu liige. Samuti on ta Eesti Terviserade ja Eesti Tööandjate Keskliidu nõukogu liige, viimases juhib Sutter hariduse töörühma.

Hando Sutter on TalTechi vilistlane ja hariduselt mehaanikainsener. Ta on ennast täiendanud Estonian Business Schoolis, kus lõpetas MBA kursuse.

Ivo Suursoo
Columbus Eesti juhatuse esimees
Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu aseesimees

Ivo Suursoo on 20 aastase kogemusega juht IT valdkonnas. Tema igapäevatööks on Baltikumi ühe suurima IT teenuste ettevõtte, tarkvara konsultatsioonifirma Columbus Balti regiooni juhtimine ning arvutifirma Dell suurima Eesti partnerettevõtte MAX 123 suunamine.
Tema kogemustepagasis on nii rahvusvaheline meeskonnajuhtimine kui tehnoloogia rakendamine inimeste ja protsesside juhtimisel. Lisaks on ta Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu endine president ja praegune juhatuse liige ning Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu aseesimees.

Ülle Matt
Swedbank Eesti AS
personalijuht

Ülle Matt on personalijuhtimise valdkonnas töötanud 22 aastat. Swedbank Eesti personalijuhina tegutseb ta 2015. aastast.  Enne seda töötas Ülle Ericssoni ja Stora Enso Baltikumi personalijuhina. Ta on lõpetanud Tallinna Majanduskooli õigusteaduse, Tartu Ülikooli kommunikatsioonijuhtimise ja Tallinna Ülikooli organisatsioonikäitumise eriala.

Inimeste arendamise, karjääri ja elu planeerimise on Ülle Matt võtnud südameasjaks kõigis organisatsioonides, kus personalivaldkond tema kujundada on usaldatud. Maineka tööandja esindajana räägib ta kaasa olulistel teemadel ühiskonnas nagu palgalõhe, vähenenud töövõimega inimestele töökohtade loomine ja 50+ inimesed tööjõuturul. Ta usub, et ärieesmärke võib ja saab saavutada vaid hoolivas ja inimest väärtustavas töökeskkonnas.

Ülle Matt on läbinud Academy of Executive Coachingu programmi Londonis ja panustab coachiva juhtimise arendamisse nii Swedbankis kui ka väljaspool. Ta on ka Eesti Tööandjate Keskliidu hariduse töörühma liige.

Kaupo Reede
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus
rakendusuuringute programmi projektijuht

Kaupo Reede on nii ettevõtja kui avaliku sektori kogemusega. Oma töös on ta alati keskendunud arendustegevuste elluviimisele.

Üheks „hobitegevuseks“ on olnud ka pikki aastaid erinevate teadustööde ja -projektide hindamine ja retsenseerimine. Ja seda just selle pilguga, et kuidas sellest tööst oleks kõige rohkem kasu Eesti majandusele. Aastatel 2013-2020 oli ta Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu osakonna juhataja. Nüüd aitab ta EAS-is juurutada rakendusuuringute programmi.

Kaupo Reedel on magistrikraad toiduainetööstuse valdkonnas ja teadusmagistrikraad majandusteaduste valdkonnas. 

Maris Viires
CV-Online Estonia
turundus- ja teenindusosakonna juht

Maris Viiresel on 21-aastane töökogemus turundusvaldkonnas, juhtides erineva suurusega meeskondi nii era- ja kui ärisektoris. Viimased seitse aastat on ta töötanud lisaks turundusele ka värbamise vallas ja hetkel juhib ta teist aastat CV-Online meeskonnas värbamis- ja turundusmeeskonda. Marise igapäev on analüüsida tööturu praegust olukorda ja töötada välja uudseid lahendusi tööjõuprobleemide lahendamiseks. 

Maailmaparandaja pisikuga on Maris aidanud viis aastat värvata Noored Kooli programmile eestvedajatest õpetajaid ning lisaks on ta Asendusõpetajate programmi üks asutajatest, mille eesmärk on pakkuda kiiret ja tõhusat lahendust õpetajate puuduse ja õppekvaliteedi parandamiseks.

Sten Andreas Ehrlich
Sotsiaalministeerium
tööala asekantsler

Sten Andreas Ehrlich on Sotsiaalministeeriumi tööala asekantsler alates 2018. aastast. Samuti on ta SA Kutsekoda nõukogu ja Eesti Töötukassa auditikomitee liige. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna ja varasemalt töötanud väikeettevõtjana, advokaadibüroos Tark Grunte Sutkiene, õiguskantsleri nõunikuna ja Euroopa Komisjonis.  

Tema südameasjaks on argumenteeritud ja teaduspõhiste otsuste tegemine. Ta on Eesti Väitlusseltsi aktiivne liige aastast 2008.

Anne Mere
HKScan Estonia AS
juhatuse esimees

Anne Merel on ligi 25 aastane kogemus toiduvaldkonnas. Neist viimasel 17 aastal on Anne töötanud rahvusvahelise toiduainetekontserni HKScani erinevates üksustes nii Soomes kui ka Baltikumis. Alates 2016. aastast juhib ta HKScani äri Balti riikides. 

Eesti suurima sea- ja kanalihatootmise ning toidutööstuse juhina peab Anne Mere äri olulisimaks alustalaks ettevõtte vastutustundlikku arendamist, seistes hea nii tervislike toodete, inimeste, loomade kui keskkonna eest. Läbi selle tagatakse jätkusuutlikkus ja konkurentsivõime ning maitsvad Rakvere ja Talleggi tooted.

Anne Mere on tööandjate esindaja Haigekassa nõukogus.

Hans H. Luik
AS Ekspress Grupp
meediaärimees, ettevõtja

Eesti meediaomanik Hans H. Luigele kuulub 30-aastase ajalooga Balti juhtiva meediakontserni Ekspress Grupi suurosalus. Luik oli ka raadio Kuku kaasasutaja. 1989. asutatud Eesti Ekspressis alustas Hans esialgu peatoimetajana. Hiljem lisandusid kirjastusele Printalli trükikoda, Delfi portaal ja Läti juhtiv piletimüüja Bilešu Paradise. Täna on Hans lisaks meediaärile seotud fintechi ja kinnisvaraäriga, mida jagab Epp Luige ja Anne Luigega.

Ajakirjanikudiplomile truuks jäädes avaldab Luik arvamuslugusid ja usutlusi ning osaleb ühiskondlikus debatis.

Lisaks on Hans aastaid figureerinud Äripäeva Rikaste TOP edetabelis. Tänavu on ta 37. kohal ning tema varade väärtuseks on hinnatud 88 miljonit eurot.

Kärt Kinnas
Personalijuhtimise Ühing PARE
tegevjuht

Kärt Kinnas on personalijuhtimise valdkonnas toimetanud ligi 20 aastat. Personalijuhina on ta töötanud nii riigisektoris kui ärimaailmas finantsektorist tootmiseni. 2018. aastast on tal personalijuhi 7. taseme kutsetunnistus. Töö personalijuhtimise erialaliidu annab talle võimaluse arendada inimeste juhtimise valdkonda Eestis laiemalt.

Kärt Kinnast käivitavad uuendused ja inspireerivad inimesed, kellelt on palju õppida nii ellusuhtumise kui erudeerituse poolest, inimesed, kes teevad oma asju südamega.

Peter Bosek
Luminor Bank AS
tegevjuht

Peter Bosek asus Luminori tegevjuhiks 2021. aasta alguses, et juhtida panka selle järgmises arenguetapis. Enne Luminori töötas ta Kesk- ja Ida-Euroopas finantsteenuseid pakkuva Erste Groupi jaepanganduse juhina ja Erste Austria haru tegevjuhina. Erste Groupil on 47 000 töötajat ja 16 miljonit klienti seitsmes riigis. Peter Bosek töötas Erste Groupis kokku 24 aastat, neist viimased 13 aastat erinevatel juhtivatel ametikohtadel. Tema viimase aja väljakutseks oli Euroopas tunnustatud digitaalse pangandusplatvormi loomine. Tal on doktorikraad õigusteaduses.

Lauri Tammiste
SEI Tallinn
juhataja

 Lauri Tammiste omab pikaajalist kogemust energeetika, energiatõhususe ja innovatsioonipoliitika kujundamisel, analüüsimisel ja rahastusmeetmete rakendamisel. Lauri on olnud SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) juhatuse liige, kus ta vastutas uute rahastamisvahendite kujundamise, rahastatud projektide mõjuhinnangu läbiviimise ning samuti KIK-i kommunikatsiooni- ja turundustegevuse parandamise eest. 

Varasemalt töötas ta seitsme aasta jooksul Eesti majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis erinevatel ametikohtadel, kus energeetika osakonna juhatajana vastutas elektrituru avamise, Euroopa Liidu energiapoliitika Eestis rakendamise, riikliku taastuvenergiaplaani, uute energiatõhususe ja taastuvenergia tugiprogrammide väljatöötamise ja käivitamise eest. Sama ministeeriumi majandusarengu osakonnas töötades tegeles ta riikliku teadus- ja arendustegevuse ning innovatsioonistrateegia kujundamisega, teadus- ja arendustegevuse tugiprogrammide väljatöötamise ja käivitamisega, aitas läbi viia majandusanalüüse ja eel- ja järelhindamisi poliitikameetmetele,  edendas rahvusvahelist koostööd ning esindas Eestit erinevates Euroopa Komisjoni, OECD, IEA ja Põhjamaade ja Balti riikide töörühmades. Lisaks on ta töötanud Eesti Arengufondi Energia- ja rohemajanduse seire juhina ning olnud Elering AS nõukogu esimees ja SA Tallinna Teaduspark Tehnopol nõukogu liige.

Veljo Otsason
Superangel asutaja ja juhtivpartner

Veljo Otsason on riskikapitalifondi Superangel asutaja ja juhtivpartner, tehnoloogiaettevõtja ja investor.  2000. aastal pani ta alguse mobiilkommunikatsiooni tehnoloogia ettevõttele Mobi Solutions ning aastal 2007 kaasasutas mobiilimaksete firma Fortumo ja oli selle tehnoloogiajuht. Fortumo müüdi eelmisel aastal USA börsifirmale Boku.

Aastast 2013 on ta olnud ingelinvestor ja nõuandja kümnetele idufirmadele, nagu Bolt, Pipedrive, Veriff, Monese, Click & Grow jpt. Aastal 2018 kaasasutas ta varajase faasi riskikapitalifirma Superangel, mis investeerib ambitsioonikatesse tehnoloogiaettevõtetesse ning aitab neil kasvada järgmisteks ükssarvikuteks.

Veljo õppis arvutiteadust Tartu Ülikoolis ja Toronto Ülikoolis Kanadas, kus ta tegi uurimistööd masinõppe ja mobiilside valdkonnnas. Ta kuulub Vabariigi Valitsuse juures tegutseva innovatsioonipoliitika komisjoni koosseisu ning on Heateo Haridusfondi asutajaliige.

Henrik Välja
Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit
tegevjuht

Henrik Välja on Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevjuht ja Eesti Metsaseltsi ning Eesti Metsasertifitseerimise Nõukogu juhatuse liige. Töö erialaliidus on andnud talle põhjaliku kogemuse metsanduse, tööstuse ja puidukasutuse teemades. Teda inspireerib võimalus panustada jätkusuutlikuma ja innovaatilise tuleviku ehitamisesse milles on metsa- ja puidutööstusel oluline roll. 

Metsa- ja puidutööstus ekspordib aastas 2,4 miljardi euro väärtuses tooteid ja metsaga seotud väärtusahel moodustab 15% kogu Eesti ettevõtete lisandväärtusest.

Priit Alamäe
Nortal AS
asutaja ja juhatuse esimees

Priit Alamäe on rahvusvahelise tarkvara ja ärikonsultatsioonide ettevõtte Nortali juht ja asutaja. Maailmas Eesti IT-lipulaevana tuntud ettevõte on asutatud 2000. aastal ning annab täna tööd 1000 inimesele Euroopas, Põhja-Ameerikas ning Lähis Ida riikides. Nortal pärjati 2020. aastal „Ettevõtluse auhind” konkursil aasta ettevõtte ja aasta eksportööri tiitliga. Ettevõte on tunnustatud tööandja ning noorte reaal- ja IT hariduse toetaja. 

Alamäe on pälvinud 2011. aastal Eesti aasta ettevõtja tiitli ja 2016. aastal pärjati ta Valgetähe IV klassi ordeniga. Lisaks ettevõtlusele osaleb ta aktiivselt ühiskondlikes aruteludes ning on tuntud ka erakonna Eesti 200 asutajana. Alamäe on ka Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi üks asutajatest.

Arto Aas
Eesti Tööandjate Keskliit
tegevjuht

Arto on alates 2019. aasta maikuust Eesti Tööandjate Keskliidu tegevjuht. Arto on ettevõtjate esindaja Eesti Haigekassa ja Eesti Töötukassa nõukogus, samuti kuulub ta Vabariigi Valitsuse juures tegutseva Teadus- ja Arendusnõukogu koosseisu.
Varasem on ta olnud Riigikogu liige ja riigihalduse minister, kes tegeles peamiselt haldus- ja riigireformiga. Ta on aastaid kuulunud AS Riigi Kinnisvara ja AS Tallinna Lennujaam nõukokku. Arto on ka ise väikeettevõtja ja executive coach.

Andres Viisemann
LHV Pank
nõukogu liige, aktiivsete fondide fondijuht

1999. aastal investeerimisühingu LHV asutanud Andres Viisemann õppis ülikoolis rahandust. Samas ei olnud see tema esimene erialavalik – tegelikult tahtis ta saada hoopis arhitektiks, pärast 8. klassi õppis aga hoopis polütehnikumis raadiosidet ja levi. Karjääri panganduses alustas ta aastal 1991 Eesti Panka Rain Lõhmuse juurde praktikale minnes. Hiljem oli Andres Viisemann Hansapanga üks esimesi töötajaid.

LHV on ta koos Rain Lõhmusega kasvatanud aastate jooksul edukaks kodumaiseks pangaks.

Johannes Tralla
moderaator

Johannes Tralla on Eesti Rahvusringhäälingu ajakirjanik. Meedias tehnoloogia- ja kultuuriteemadega alustanud Tralla oli 2012-2018 ERR-i Euroopa korrespondent. Alates 2018. aasta sügisest juhib Tralla ETV-s saateid Esimene stuudio ja Välisilm ning töötab Aktuaalse kaamera meeskonnas uudisteankru ja reporterina. Arvukate eriprojektidega seotud ajakirjanik on ka reisisaate Johannese lähetamine autor ja saatejuht.

Marii Karell
moderaator

Marii Karell on töötanud 20 aastat ajakirjanikuna nii teles, raadios, ajalehes, online’is kui ka ajakirjades. Hetkel juhib ja produtseerib ta maailma paremaks muutmise saadet “Laser” ja äriideede konkursi saadet “Ajujaht”. 

``